W ramach Dębickiego Klubu Filmowego w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” odbyła się projekcja węgierskiego filmu w reżyserii László Nemesa pt. „Syn Szawła”.

Film miał swoją premierę w Cannes w czerwcu ubiegłego roku i zdobył tam Grand Prix. W 2016 roku został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Bohaterem filmu jest Saul Ausländer (w tej roli Géza Röhrig) węgierski Żyd, więzień KL Auschwitz-Birkenau pracujący w oddziale Sonderkommando przy paleniu ciał pomordowanych w komorach gazowych. Osią filmu są jego starania, aby na przekór obozowej rzeczywistości, godnie pochować chłopca, w którym widzi swego syna.

Niezwykle poruszający obraz „piekła na ziemi” zrobił także ogromne wrażenie na dębickich widzach. Po projekcji odbyło się spotkanie z jednym z polskich aktorów uczestniczących w produkcji filmu, Kamilem Dobrowolskim, grającym rolę kapo Mietka.

Kamil Dobrowolski jest bardzo młodym aktorem Teatru Maska w Rzeszowie. Na spotkaniu powadzonym przez Jana Borka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury opowiadał o tym, jak otrzymał tę rolę, o pracy na planie, swoich emocjach i wrażeniach z tym związanych. Współpracy z reżyserem, aktorami i innymi członkami ekipy.

fot. Andrzej Janiec

video: Kazimierz Kipa