Prawie dwie godziny trwał koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego w Domu Kultury i Kinie „Kosmos”. Muzycy wystąpili przy prawie pełnej sali. Ich występ został od samego początku przyjęty bardzo gorąco, a znane utwory często były wspomagane przez chór publiczności.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska (oboje znają się z Żyrardowa, mazowieckiego miasta, niewiele mniejszego niż Dębica), to para doświadczonych muzyków. Grają razem od kilkunastu lat. W ich repertuarze znajdują się piosenki szantowe, żeglarskie. W Dębicy zagrali i zaśpiewali ballady rosyjskie tak znakomitych przedstawicieli tego gatunku jak: Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki czy Żanna Biczewska. Nie zabrakło również polskich akcentów m.in. tekstów Agnieszki Osieckiej.

Muzycy, którzy tak spodobali się w Dębicy nie są zawodowcami w pełnym tego słowa znaczeniu. Dominika Żukowska pracuje w szpitalu jako psycholog. Andrzej Korycki jest instruktorem w Centrum Kultury w Żyrardowie. Kiedyś uczył muzyki w szkole, ale – jak sam mówi - nie ma ani czasu, ani ochoty na pracę z tymi, których muzyka męczy. Prowadzi zajęcia dla chętnych, inspiruje młodzież do zakładania własnych zespołów, zachęca do grania i śpiewania Tylko tyle i aż tyle.

Publiczność dębicka doceniła niekwestionowane atuty tego uroczego duetu: gitarową wirtuozerię, znakomicie dobrane głosy, bogactwo rytmów i nastrojów przekazywane radośnie przy akompaniamencie gitar. I wspaniałe teksty, które wiele lat po ich napisaniu bronią się aktualnością. Jak bowiem nie kochać „Modlitwy” Bułata Okudżawy i czy może się ona zestarzeć?

fot. Dawid Pikor