Kontynuując tradycję Zaduszek Jazzowych 6 listopada na scenie Domu Kultury i Kina „Kosmos” z koncertem upamiętniającym ludzi kultury wystąpił krakowski zespół New Bone.

Historia koncertów sięga lat 50. XX wieku. Początkowo Zaduszki Jazzowe odbywały się w Krakowie, gdzie zjeżdżali muzycy z całej Polski. Z czasem koncerty zaczęto organizować także w innych miastach, a nawet w ośrodkach polonijnych. Od wielu lat Zaduszki Jazzowe odbywają się też w naszym mieście.

Otwierając koncert Jan Borek, dyrektor MOK, przypomniał nazwiska twórców, artystów, dziennikarzy, którzy odeszli w ostatnim roku, przynosząc ogromne straty polskiej kulturze. Wymieńmy tylko tych największych: Danuta Szaflarska, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Michnikowski, Witold Pyrkosz, Lech Ordon, Gustaw Lutkiewicz, Władysław Kowalski, Marek Frąckowiak, Wojciech Młynarski, Zbigniew Wodecki, Anna Szałapak, Stefan Sutkowski, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wielanek, Bogdan Smoleń, Jerzy Kossela, Magdalena Abakanowicz, Bronisław Chromy, Tadeusz Chmielewski, Julia Hartwig, Wanda Chotomska, Janusz Głowacki, Jerzy Pomianowski, Roman Bratny, Grzegorz Miecugow, Zdzisław Pietrasik, Robert Sankowski.

Tego wieczoru wspominaliśmy nade wszystko zmarłych niedawno dębiczan, ludzi  współtworzących na przestrzeni lat kulturalna naszego środowiska.
Andrzej Kliś był założycielem Karpackiej Telewizji Kablowej i jej długoletnim szefem. Produkował i nadawał,  poza ogólnopolskimi programami, także lokalne. Promował w nich i wspierał w szczególności dębicką kulturę, sport, działalność społeczną. To także m.in. dzięki niemu pod koniec lat 90. zaczęła w Dębicy grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Marek Krystek był artystą wszechstronnym – architekt, malarz, rzeźbiarz, poeta, eseista, absolwent wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Choć wiele ostatnich lat mieszkał w Sędziszowie Małopolskim, to całe swoje życie związany był z Dębicą i jej środowiskiem artystycznym.

Zespół New Bone, który uświetnił ten wyjątkowy wieczór, został założony przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie w 1996 roku. Jego liderem jest Tomasz Kudyk, grający na trąbce. Wraz z nim na scenie DKiK „Kosmos” wystąpili znakomici muzycy młodego pokolenia jazzowego: dębiczanin Bartłomiej Prucnal - saksofon, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak - kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.
Nazwa zespołu New Bone oznacza w muzycznym żargonie instrumenty dęte blaszane. One nadają koloru muzyce granej przez zespół. Nie można jednak było nie zauważyć pozostałych muzyków, którzy w interesujących improwizacjach pokazali swoje ogromne umiejętności. Ale nawet na tym tle wybijał się wybitny pianista Dominik Wania. Jego partie solowe, szczególnie w drugiej części koncertu, pokazały, że jest to muzyk absolutnie z krajowej czołówki jazzowych pianistów.
Koncert wypełniły kompozycje lidera zespołu Tomasza Kudyka, ale także muzyka filmowa i teatralna z albumu „Teatr Witkacego od-JAZZ-dowo”. Jest on pokłosiem współpracy muzyków z Teatrem Witkacego w Zakopanem. W Dębicy New Bone zagrał m.in takie utwory jak: „Dr Faustus” czy „Bal w Operze”. Skomponowane przez Jerzego Chruścińskiego zespół zagrał w klimacie nowoczesnego jazzu. Nie tracąc nic ze swojej urody muzyka zabrzmiała nie jak ilustracja teatralnej akcji, lecz samodzielny utwór dający ich wykonawcom szerokie pole do zaprezentowania swoich dużych umiejętności.

Dębicka publiczność doceniła kunszt i zaangażowanie muzyków nagradzając ich długimi oklaskami. Należy dodać, że koncert z cyklu Zaduszki Jazzowe w Dębicy kolejny raz mógł się odbyć dzięki finansowej pomocy dwóch spółek miejskich: Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Wodociągów Dębickich. Dyrektor MOK Jan Borek w imieniu wszystkich miłośników znakomitego jazzu podziękował obecnym na koncercie prezesom spółek: Tomaszowi Wróblowi - MPEC i Jackowi Gilowi – Wodociągi Dębickie.

fot. Andrzej Janiec, Łukasz Pas